Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja pn. „Podjęcie działalności gospodarczej – Geodezja”, mająca na celu podjęcie działalności gospodarczej poprzez świadczenie usług geodezyjnych, przez osobę z grupy defaworyzowanej”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
Po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów budowlanych, należy sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą , w celu zebrania aktualnych danych
o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki lub terenu. Powinna ona zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Po zakończeniu budowy, by móc korzystać z budynku mieszkalnego, czy też użytkowego musimy wykonać jego inwentaryzację powykonawczą.
Dokumentacja geodezyjna do wniosku o zakończenie budowy powinna zawierać:
Geodeta sporządza operat techniczny, którego celem jest uwidocznienie zmian w bazach danych Starostwa Powiatowego.
Prócz mapy oraz informacji o zgodności usytuowania obiektu, ważną zmianą dla Klienta jest aktualizacja użytków gruntowych oraz kartoteki budynku, gdyż od nich są odprowadzane podatki. Zmian w bazie danych ewidencji gruntów i budynków dokonuje się na wniosek właściciela.
Po wykonaniu prac ziemnych geodeta wykonuje inwentaryzację powykonawczą sieci uzbrojenia terenu:
Ważne! Geodezyjna inwentaryzacja uzbrojenia terenu jest charakterystyczną pracą geodezyjną, ponieważ wykonuje się ją w trakcie budowy, a nie po zakończeniu. Sieci powinny być zinwentaryzowane w wykopie przed zasypaniem. Inwestor ma obowiązek udostępnić i wskazać geodecie miejsca niezasypane, w których może dokonać pomiarów.